Sayfalar

10 Nisan 2014 Perşembe

Montessori Bölme Tablasi


 • Materyalin özellikleri:
 • Bu tablanın üzerinde 81 oyuk ,bulunuyor. Üst kısmında figürlerin yerleştirileceği 1 den 9 a kadar oyuklar var. ( Diğer montessori materyallerinde yeşil renk birler basamağını temsil eder ve burada da en fazla 9 a bölünebilir.) Yukarıdan aşağı doğru 1 den 9 a kadar rakam vardır , tablada yapılacak işlemlerin sonucu ancak birler basamağından olabilir.
 • 81 tane boncuk gereklidir, yedekleriyle birlikte.. 9 tane de gereklidir. 
 • işlem kağıtları..

 • Uygulama:
  ilk çalışma; 9 figür yerleştirilip kaseye 81 boncuk alınarak başlanıyor. Bu dokuz figüre 81 boncuğu paylaştırıyoruz. Hepsine birer, sonra ikinci sıraya geçip hepsine birer. Burada çocuklar figürleri futbolcu, asker, arkadaşları gibi düşünüyorlar :) Her birine çiçek, çikolata, top dağıtıyorlar ve her birinde kaç olduğu sonucunu buluyorlar. Daha sonra boncuklar toplanır . Sonra 81 i 8 e bölüyoruz, boncuklar paylaştırılıyor ve kalan 9 boncuk kalıyor ve 81 i 8 e bölemediğimizi görüyoruz. sonra 7, 6 ,5 ... e bölmeye devam ediyoruz. İşlemler kağıda yazılır ve bölünemeyenlerin yanına çizik atılır. 

  ALIŞTIRMALAR:
  • 36
  • Örneğin 36 yı 6 ya bölmek istiyoruz. Kaseye 36 boncuk alıyoruz. 6 figürü yerleştiriyoruz ve her paylaştırmaya başlıyoruz. Her birine 6 boncuk düşüyor ve kalan 0 oluyor.
NOt: Cocuklarin herbiri butun sayilari bilemeyebiliyor tabi ki de. Hazir olmadigi halde materyalle calismak isteyen cocuklara kucuk sayilarla yaptiriyorum.  20 ye kadar olan butun islemleri yapabiliyorlar. Materyalsiz de bolmeye calisilabilir.ornegin Elimde 21 cicek var hadi sana bana x kisiye dagitalim her birimize kac tane dusucek? SIz daha iyilerini ureteceksinizdir 
:) )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder